TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-12SN-L
983-6S14-12SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-12SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
983-6S14-12SN-L.pdf
Availability of 983-6S14-12SN-L
QUANTITY
983-6S14-12SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-12SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6S14-12SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-12SN-L
Related Links983-6S1, 983-6S14-12SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-12SN-L Details Description
Related parts for 983-6S14-12SN-L
IDC CABLE - MKS16K/MC16G/MCG16K datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 350MA 350 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 265VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO-214AC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf