TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S18-14PN-L
983-6S18-14PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S18-14PN-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN
Datasheet Download
983-6S18-14PN-L.pdf
Availability of 983-6S18-14PN-L
QUANTITY
983-6S18-14PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S18-14PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6S18-14PN-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S18-14PN-L
Related Links983-6S1, 983-6S18-14PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S18-14PN-L Details Description
Related parts for 983-6S18-14PN-L
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED LT STRIP FLEX 12V YELLOW datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 35NS 32PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FLANGE 5.2X35.3MM GRAY datasheet.pdf
MICRO 25 F 18" YEL JACKS datasheet.pdf