TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S18-14S7-L
983-6S18-14S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S18-14S7-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS SKT
Datasheet Download
983-6S18-14S7-L.pdf
Availability of 983-6S18-14S7-L
QUANTITY
983-6S18-14S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S18-14S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6S18-14S7-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S18-14S7-L
Related Links983-6S1, 983-6S18-14S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S18-14S7-L Details Description
Related parts for 983-6S18-14S7-L
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 2A 24VDC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CHIPCAP2 DGTL SLP MODE 3% 5V datasheet.pdf