TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S18-31S6-L
983-6S18-31S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S18-31S6-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT
Datasheet Download
983-6S18-31S6-L.pdf
Availability of 983-6S18-31S6-L
QUANTITY
983-6S18-31S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S18-31S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6S18-31S6-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S18-31S6-L
Related Links983-6S1, 983-6S18-31S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S18-31S6-L Details Description
Related parts for 983-6S18-31S6-L
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DC-DC CONVERT 5V 20A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf