TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S20-41PN
983-6S20-41PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S20-41PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6S20-41PN.pdf
Availability of 983-6S20-41PN
QUANTITY
983-6S20-41PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S20-41PN
Internal Part NumberEIS-983-6S20-41PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S20-41PN
Related Links983-6S, 983-6S20-41PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S20-41PN Details Description
Related parts for 983-6S20-41PN
FIXED IND 27UH 2A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 1A DO214 datasheet.pdf