TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S20-41PN
983-6S20-41PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S20-41PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6S20-41PN.pdf
Availability of 983-6S20-41PN
QUANTITY
983-6S20-41PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S20-41PN
Internal Part NumberEIS-983-6S20-41PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S20-41PN
Related Links983-6S, 983-6S20-41PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S20-41PN Details Description
Related parts for 983-6S20-41PN
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 100PS .125 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
GDT 470V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf