TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S28-42S6
983-6S28-42S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6S28-42S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6S28-42S6.pdf
Availability of 983-6S28-42S6
QUANTITY
983-6S28-42S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S28-42S6
Internal Part NumberEIS-983-6S28-42S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S28-42S6
Related Links983-6S, 983-6S28-42S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S28-42S6 Details Description
Related parts for 983-6S28-42S6
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A 10GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 150A datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SL 5.08/24/90 3.2SN OR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf