TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S28-42SN
983-6S28-42SN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S28-42SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6S28-42SN.pdf
Availability of 983-6S28-42SN
QUANTITY
983-6S28-42SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S28-42SN
Internal Part NumberEIS-983-6S28-42SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S28-42SN
Related Links983-6S, 983-6S28-42SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S28-42SN Details Description
Related parts for 983-6S28-42SN
VARISTOR 11.5V RING datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
IC CORE REG SGL PHASE CPU 40-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MONITOR BATT STACK 44-SSOP datasheet.pdf
ANT OMNI DIVERS 2DBI 24" RP TNC datasheet.pdf