TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE12-12PN-L
983-6SE12-12PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE12-12PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
983-6SE12-12PN-L.pdf
Availability of 983-6SE12-12PN-L
QUANTITY
983-6SE12-12PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE12-12PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE12-12PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE12-12PN-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE12-12PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE12-12PN-L Details Description
Related parts for 983-6SE12-12PN-L
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050" datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 28VDC datasheet.pdf