TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE14-15S6
983-6SE14-15S6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE14-15S6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6SE14-15S6.pdf
Availability of 983-6SE14-15S6
QUANTITY
983-6SE14-15S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE14-15S6
Internal Part NumberEIS-983-6SE14-15S6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE14-15S6
Related Links983-6SE, 983-6SE14-15S6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE14-15S6 Details Description
Related parts for 983-6SE14-15S6
IDC CABLE - MPR14K/MC14F/MPR14K datasheet.pdf
TOOL JIG ASSEM FOR LF10 JACK datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 17-20AWG 2.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf