TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE16-10P7-L
983-6SE16-10P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE16-10P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
983-6SE16-10P7-L.pdf
Availability of 983-6SE16-10P7-L
QUANTITY
983-6SE16-10P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE16-10P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE16-10P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE16-10P7-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE16-10P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE16-10P7-L Details Description
Related parts for 983-6SE16-10P7-L
PC TERM BLOCK 5MM 4POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 44 I/O 44PLCC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 976 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 11A 13 datasheet.pdf