TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE16-10PN-L
983-6SE16-10PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE16-10PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
983-6SE16-10PN-L.pdf
Availability of 983-6SE16-10PN-L
QUANTITY
983-6SE16-10PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE16-10PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE16-10PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE16-10PN-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE16-10PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE16-10PN-L Details Description
Related parts for 983-6SE16-10PN-L
RES SMD 4.7KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP24S/AE24M/CDP24S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM TIN datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VERTICAL MOUNT BRACKET FOR DP5 datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX17077 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8WSON datasheet.pdf