TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE16-24PN-L
983-6SE16-24PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE16-24PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
983-6SE16-24PN-L.pdf
Availability of 983-6SE16-24PN-L
QUANTITY
983-6SE16-24PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE16-24PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE16-24PN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE16-24PN-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE16-24PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE16-24PN-L Details Description
Related parts for 983-6SE16-24PN-L
IC AUDIO CODEC '97 18BIT 48LQFP datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED 6A PCB MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES MO 3W 30 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .35M datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 330MA 1.35 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 2POS W/SKTS datasheet.pdf