TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE16-24S7
983-6SE16-24S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE16-24S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6SE16-24S7.pdf
Availability of 983-6SE16-24S7
QUANTITY
983-6SE16-24S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE16-24S7
Internal Part NumberEIS-983-6SE16-24S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE16-24S7
Related Links983-6SE, 983-6SE16-24S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE16-24S7 Details Description
Related parts for 983-6SE16-24S7
BOOT METRIC BLACK FOR E/M/P SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM R/A GN datasheet.pdf
32 CHANNEL INTERFACE MODULE datasheet.pdf
IGBT 1200V 123A 570W SOT227 datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf