TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE18-14P7-L
983-6SE18-14P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE18-14P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN
Datasheet Download
983-6SE18-14P7-L.pdf
Availability of 983-6SE18-14P7-L
QUANTITY
983-6SE18-14P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE18-14P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE18-14P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE18-14P7-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE18-14P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE18-14P7-L Details Description
Related parts for 983-6SE18-14P7-L
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO-220 datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 65.536MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.2195GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 12A 125V datasheet.pdf
Crystal 13.5000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
MAIN DEVICE SUB ASSY 200A datasheet.pdf