TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE18-14PN
983-6SE18-14PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE18-14PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6SE18-14PN.pdf
Availability of 983-6SE18-14PN
QUANTITY
983-6SE18-14PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE18-14PN
Internal Part NumberEIS-983-6SE18-14PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE18-14PN
Related Links983-6SE, 983-6SE18-14PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE18-14PN Details Description
Related parts for 983-6SE18-14PN
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-9VOUT 1W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 600V 6A DPAK datasheet.pdf