TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE18-31S7
983-6SE18-31S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE18-31S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6SE18-31S7.pdf
Availability of 983-6SE18-31S7
QUANTITY
983-6SE18-31S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE18-31S7
Internal Part NumberEIS-983-6SE18-31S7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE18-31S7
Related Links983-6SE, 983-6SE18-31S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE18-31S7 Details Description
Related parts for 983-6SE18-31S7
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 80MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 800mA (Flash) Camera Flash 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL 1FXS PCM SI32174-C datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A MX23A TIN datasheet.pdf