TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE20-16P7-L
983-6SE20-16P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE20-16P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
983-6SE20-16P7-L.pdf
Availability of 983-6SE20-16P7-L
QUANTITY
983-6SE20-16P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE20-16P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE20-16P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE20-16P7-L
Related Links983-6SE2, 983-6SE20-16P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE20-16P7-L Details Description
Related parts for 983-6SE20-16P7-L
IC REG LDO 5V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 354V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 500MA TO-39 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf