TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE22-19P7
983-6SE22-19P7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE22-19P7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6SE22-19P7.pdf
Availability of 983-6SE22-19P7
QUANTITY
983-6SE22-19P7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE22-19P7
Internal Part NumberEIS-983-6SE22-19P7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE22-19P7
Related Links983-6SE, 983-6SE22-19P7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE22-19P7 Details Description
Related parts for 983-6SE22-19P7
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT LC2MOS VOUT 28PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 152VWM 273VC BPKG AXL datasheet.pdf
7MM GREEN PMI 12V W LEADS datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf