TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE28-42PN
983-6SE28-42PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE28-42PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6SE28-42PN.pdf
Availability of 983-6SE28-42PN
QUANTITY
983-6SE28-42PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE28-42PN
Internal Part NumberEIS-983-6SE28-42PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE28-42PN
Related Links983-6SE, 983-6SE28-42PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE28-42PN Details Description
Related parts for 983-6SE28-42PN
Crystal 3.6864MHz 30ppm Series 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC RESET GEN 2.50V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONN PLUG CPC SIZE 11-8 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 28W NI-880 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf