TE Connectivity Deutsch Connectors 983-7SE10-05PN-L
983-7SE10-05PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-7SE10-05PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN
Datasheet Download
983-7SE10-05PN-L.pdf
Availability of 983-7SE10-05PN-L
QUANTITY
983-7SE10-05PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-7SE10-05PN-L
Internal Part NumberEIS-983-7SE10-05PN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-7SE10-05PN-L
Related Links983-7SE1, 983-7SE10-05PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-7SE10-05PN-L Details Description
Related parts for 983-7SE10-05PN-L
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC 4-BIT UP/DOWN COUNTER 16-DIP datasheet.pdf
ENIDINE SHOCK ABSORBER datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf