TE Connectivity Deutsch Connectors 983-7SE12-12SN
983-7SE12-12SN picture photo
Mfg. Part Number
983-7SE12-12SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
983-7SE12-12SN.pdf
Availability of 983-7SE12-12SN
QUANTITY
983-7SE12-12SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-7SE12-12SN
Internal Part NumberEIS-983-7SE12-12SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-7SE12-12SN
Related Links983-7SE, 983-7SE12-12SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-7SE12-12SN Details Description
Related parts for 983-7SE12-12SN
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT CP datasheet.pdf
WIDE-AREA FAN TYPE IONIZER 600MM datasheet.pdf