TE Connectivity Deutsch Connectors 983-7SE12-12SN
983-7SE12-12SN picture photo
Mfg. Part Number
983-7SE12-12SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
983-7SE12-12SN.pdf
Availability of 983-7SE12-12SN
QUANTITY
983-7SE12-12SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-7SE12-12SN
Internal Part NumberEIS-983-7SE12-12SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-7SE12-12SN
Related Links983-7SE, 983-7SE12-12SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-7SE12-12SN Details Description
Related parts for 983-7SE12-12SN
THERMISTOR PTC 100OHM 70DEG PROB datasheet.pdf
IC MOSFET DVR INV 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Signage 24-PDIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM SMD datasheet.pdf