FFF 98416-S04-16ULF
98416-S04-16ULF picture photo
Mfg. Part Number
98416-S04-16ULF
Brief Description
CONN HEADER STRT
Datasheet Download
98416-S04-16ULF.pdf
Availability of 98416-S04-16ULF
QUANTITY
98416-S04-16ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98416-S04-16ULF
Internal Part NumberEIS-98416-S04-16ULF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package744
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98416-S04-16ULF
Related Links98416-S, 98416-S04-16ULF Datasheet, FFF Distributor
98416-S04-16ULF Details Description
Related parts for 98416-S04-16ULF
VARISTOR 184V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CRIMP EYELET FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf