FFF 98424-G52-12A
98424-G52-12A picture photo
Mfg. Part Number
98424-G52-12A
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
MINITEK SHROUDED HDR SMT
Datasheet Download
98424-G52-12A.pdf
Availability of 98424-G52-12A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
98424-G52-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 98424-G52-12A
Internal Part NumberEIS-98424-G52-12A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Obsolescence/ EOLHPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98424-G52-12A
Related Links98424-, 98424-G52-12A Datasheet, FFF Distributor
98424-G52-12A Details Description
Related parts for 98424-G52-12A
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 5A datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 5A datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf