FFF 98424-G52-26ALF
98424-G52-26ALF picture photo
Mfg. Part Number
98424-G52-26ALF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS 2MM STR DL SMD
Datasheet Download
98424-G52-26ALF.pdf
Availability of 98424-G52-26ALF
QUANTITY
98424-G52-26ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98424-G52-26ALF
Internal Part NumberEIS-98424-G52-26ALF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98424-G52-26ALF
Related Links98424-G, 98424-G52-26ALF Datasheet, FFF Distributor
98424-G52-26ALF Details Description
Related parts for 98424-G52-26ALF
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN 2MM HM PLUG 100POS STR GOLD datasheet.pdf
BAG 4150 METAL IN 3MIL 12X18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN TAB TONG STR PIDG 22-16AWG datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf