FFF 98426-S10-07-188LF
98426-S10-07-188LF picture photo
Mfg. Part Number
98426-S10-07-188LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
MINITEK SHRD STACKING HDR
Datasheet Download
98426-S10-07-188LF.pdf
Availability of 98426-S10-07-188LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
98426-S10-07-188LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98426-S10-07-188LF
Internal Part NumberEIS-98426-S10-07-188LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesMinitek™
PackagingBulk
Number of Positions14
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Length - Overall0.831" (21.10mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.740" (18.80mm)
Length - Tail0.091" (2.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)15µin (0.38µm)
ColorBlack and Cream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98426-S10-07-188LF
Related Links98426-S10, 98426-S10-07-188LF Datasheet, FFF Distributor
98426-S10-07-188LF Details Description
Related parts for 98426-S10-07-188LF
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM DO220AA datasheet.pdf
IC DGTL POT 20K 1024POS 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 10MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf