FFF 98464-G61-12ULF
98464-G61-12ULF picture photo
Mfg. Part Number
98464-G61-12ULF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM R/A DL PCB
Datasheet Download
98464-G61-12ULF.pdf
Availability of 98464-G61-12ULF
QUANTITY
98464-G61-12ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98464-G61-12ULF
Internal Part NumberEIS-98464-G61-12ULF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98464-G61-12ULF
Related Links98464-G, 98464-G61-12ULF Datasheet, FFF Distributor
98464-G61-12ULF Details Description
Related parts for 98464-G61-12ULF
CONN EDGECARD 90POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS SCKT datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN JACK SMA PCB R/A datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
MTK 2.0MM HOLDING HDR datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf