TXC CORPORATION 9B-11.2896MAAJ-B
9B-11.2896MAAJ-B picture photo
Mfg. Part Number
9B-11.2896MAAJ-B
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
9B-11.2896MAAJ-B.pdf
Availability of 9B-11.2896MAAJ-B
QUANTITY
9B-11.2896MAAJ-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 9B-11.2896MAAJ-B
Internal Part NumberEIS-9B-11.2896MAAJ-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9B
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency11.2896MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9B-11.2896MAAJ-B
Related Links9B-11.28, 9B-11.2896MAAJ-B Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9B-11.2896MAAJ-B Details Description
Related parts for 9B-11.2896MAAJ-B
RES 37.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.25"L X 6.25"W datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 150MA T 1 3/4 datasheet.pdf
RES MO 1W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
DRIP SHIELD KIT DK SERIES GRAY datasheet.pdf
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
2UF 50V 6.35X12.7 85C AXI datasheet.pdf