TXC CORPORATION 9B-16.000MAAJ-B
9B-16.000MAAJ-B picture photo
Mfg. Part Number
9B-16.000MAAJ-B
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
9B-16.000MAAJ-B.pdf
Availability of 9B-16.000MAAJ-B
QUANTITY
9B-16.000MAAJ-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 9B-16.000MAAJ-B
Internal Part NumberEIS-9B-16.000MAAJ-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9B
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9B-16.000MAAJ-B
Related Links9B-16.0, 9B-16.000MAAJ-B Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9B-16.000MAAJ-B Details Description
Related parts for 9B-16.000MAAJ-B
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 22A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/2-6" BLACK datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE PWR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf