TXC CORPORATION 9C-13.560MEEJ-T
9C-13.560MEEJ-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-13.560MEEJ-T
Brief Description
Crystal 13.5600MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
9C-13.560MEEJ-T.pdf
Availability of 9C-13.560MEEJ-T
QUANTITY
9C-13.560MEEJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-13.560MEEJ-T
Internal Part NumberEIS-9C-13.560MEEJ-T
TypeMHz Crystal
Frequency13.56MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)