Yageo 9C04021A1000JLHF3
9C04021A1000JLHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9C04021A1000JLHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
9C04021A1000JLHF3.pdf
Availability of 9C04021A1000JLHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C04021A1000JLHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C04021A1000JLHF3
Internal Part NumberEIS-9C04021A1000JLHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C04021A1000JLHF3
Related Links9C04021A, 9C04021A1000JLHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9C04021A1000JLHF3 Details Description
Related parts for 9C04021A1000JLHF3
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC AUTO SUPERVISOR PWRFAIL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
BOARD DEMO HVLED805 datasheet.pdf
WIRELESS ETHERNET PORT ADAPTER datasheet.pdf
POT 2K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
D4GL-2DFG-A4 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO214AC datasheet.pdf