Yageo 9C04021A9762FLHF3
9C04021A9762FLHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9C04021A9762FLHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9C04021A9762FLHF3.pdf
Availability of 9C04021A9762FLHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C04021A9762FLHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C04021A9762FLHF3
Internal Part NumberEIS-9C04021A9762FLHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C04021A9762FLHF3
Related Links9C04021A, 9C04021A9762FLHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9C04021A9762FLHF3 Details Description
Related parts for 9C04021A9762FLHF3
TRANSISTOR RF LDMOS SOT467C datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD80 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SPC UMQ SAFETY MAT 36.5" X 26.13 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 128POS DR TH datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf