Yageo 9C06031A1200JLHFT
9C06031A1200JLHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1200JLHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1200JLHFT.pdf
Availability of 9C06031A1200JLHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1200JLHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1200JLHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1200JLHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1200JLHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1200JLHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1200JLHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1200JLHFT
IC DIFF LINE TRANS 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 11 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
17P MOD2 STIFT LEI datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf