Yageo 9C06031A1600FKHFT
9C06031A1600FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1600FKHFT
Brief Description
RES SMD 160 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1600FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A1600FKHFT
QUANTITY
9C06031A1600FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1600FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1600FKHFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1600FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1600FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1600FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1600FKHFT
BRAID SLEEVING EXPAND 1/4" BLACK datasheet.pdf
LED 3MM GAP DIFF GRN RA HOUSING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf