Yageo 9C06031A1601JLHFT
9C06031A1601JLHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1601JLHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1601JLHFT.pdf
Availability of 9C06031A1601JLHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1601JLHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1601JLHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1601JLHFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1601JLHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1601JLHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1601JLHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1601JLHFT
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACT NAV 4DIR W/SELECT datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 6A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf