Yageo 9C06031A1602JLHFT
9C06031A1602JLHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1602JLHFT
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1602JLHFT.pdf
Availability of 9C06031A1602JLHFT
QUANTITY
9C06031A1602JLHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1602JLHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1602JLHFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1602JLHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1602JLHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1602JLHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1602JLHFT
CONN GUIDE SOCKET CORNER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W DO214AA datasheet.pdf
RES 140 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.6K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 2700K 2211 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf