Yageo 9C06031A1742FKHFT
9C06031A1742FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1742FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1742FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A1742FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1742FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1742FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1742FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1742FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1742FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1742FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1742FKHFT
SIDACTOR 3CHP 130V 250A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO TB NPN 18M METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND RED PNL MNT datasheet.pdf
OPTOISO 16KV OPEN COLLECTOR datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf