Yageo 9C06031A1960FKHFT
9C06031A1960FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1960FKHFT
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1960FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A1960FKHFT
QUANTITY
9C06031A1960FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1960FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1960FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1960FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1960FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1960FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1960FKHFT
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 51MA 62 OHM TH datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12.5A 500VAC/VDC datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1MSPS 8CH 24VQFN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf