Yageo 9C06031A1R00JGHFT
9C06031A1R00JGHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1R00JGHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1R00JGHFT.pdf
Availability of 9C06031A1R00JGHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1R00JGHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1R00JGHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1R00JGHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1R00JGHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1R00JGHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1R00JGHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1R00JGHFT
RES 10K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 570 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1A 168 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf