Yageo 9C06031A2051FKHFT
9C06031A2051FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A2051FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A2051FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A2051FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A2051FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A2051FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A2051FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A2051FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A2051FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A2051FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A2051FKHFT
RES SMD 11 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6HVSOF datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf