Yageo 9C06031A2611FKHFT
9C06031A2611FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A2611FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A2611FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A2611FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A2611FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A2611FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A2611FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A2611FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A2611FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A2611FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A2611FKHFT
CONN SOCKET RCPT .026-.033 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf