Yageo 9C06031A2871FKHFT
9C06031A2871FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A2871FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A2871FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A2871FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A2871FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A2871FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A2871FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A2871FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A2871FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A2871FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A2871FKHFT
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 290MA 740 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf