Yageo 9C06031A3011FKHFT
9C06031A3011FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A3011FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A3011FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A3011FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A3011FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A3011FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A3011FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A3011FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A3011FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A3011FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A3011FKHFT
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC EMI FILTER 4CH ESD 8HXSON datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 37POS datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 178 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN ANGLED datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CTV 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
150UF 35V 12,9X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf