Yageo 9C06031A4991FKHFT
9C06031A4991FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A4991FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A4991FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A4991FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A4991FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A4991FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A4991FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A4991FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A4991FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A4991FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A4991FKHFT
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 120KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 6POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC USB SWITCH QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL LOSIDE MON 20SOIC datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM SMD datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 10M1 datasheet.pdf
RES SMD 3.12K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf