Yageo 9C06031A5600JLHFT
9C06031A5600JLHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A5600JLHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A5600JLHFT.pdf
Availability of 9C06031A5600JLHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A5600JLHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A5600JLHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A5600JLHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A5600JLHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A5600JLHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A5600JLHFT Details Description
Related parts for 9C06031A5600JLHFT
OPTOISOLTR 7.5KV TRIAC 6DIP SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.274 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-100MM WIR MOD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf