Yageo 9C06031A6040FKHFT
9C06031A6040FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A6040FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A6040FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A6040FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A6040FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A6040FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A6040FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A6040FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A6040FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A6040FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A6040FKHFT
CONN HEADER .100 SNGL STR 32POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CER RESONATOR 6.00MHZ datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DSUB9 PLUG DUST CAP datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
SMA RP BLKHD JACK-AMC PLUG 300MM datasheet.pdf