Yageo 9C06031A7152FKHFT
9C06031A7152FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A7152FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A7152FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A7152FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A7152FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A7152FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A7152FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A7152FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A7152FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A7152FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A7152FKHFT
CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 6DFN datasheet.pdf
IC FPGA 157 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 1608 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
DSUB 62PIN HSG CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf