Yageo 9C06031A8662FKHFT
9C06031A8662FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A8662FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A8662FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A8662FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A8662FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A8662FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A8662FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)