Yageo 9C08052A1601JLHFT
9C08052A1601JLHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A1601JLHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A1601JLHFT.pdf
Availability of 9C08052A1601JLHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A1601JLHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A1601JLHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A1601JLHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A1601JLHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A1601JLHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A1601JLHFT Details Description
Related parts for 9C08052A1601JLHFT
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MOTOR TIMER ELECTRIC RESET 240V datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf